Zdraví

Jak vyzrát na horečku

Je známo, že do 38 stupňů C je tělesná teplota hodnocena jako zvýšená teplota. Je třeba sledovat, co se z této potíže dále vyvine, není ale nutné teplotu medikamentózně srážet. Vzhledem k tomu, že jde o obrannou reakci organismu, je naopak kladnou reakcí na nějakou škodlivinu, se kterou organismus bojuje. Nutno vědět, že teplota během dne kolísá, nejvyšší naměříme je většinou v pozdním odpoledni nebo večer. Její výšku dále ovlivňuje tělesná činnost, teplota prostředí, psychický stav a závažnost onemocnění.
lékařský teploměr
Skupina, která je projevy teploty a horečky nejvíce ohrožena jsou těhotné ženy, děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Mezi projevy teploty počítáme pocení, nevolnost, zimnici, celkovou schvácenost, únavu a spavost. V každém případě je třeba umožnit člověku s teplotou nebo horečkou klid, dostatek tekutin ve formě vlažných čajů nebo slazených nápojů. Nevhodné jsou sycené nápoje a alkohol a kofeinové přípravky. Dětem věnujeme velkou pozornost. Stav dětského pacienta se může změnit z minuty na minutu. Jakmile se teplota zvýší na horečku, je nutné jí bezpodmínečně srážet léky nebo studenými zábaly.
teplota a léky
Kdy k lékaři
–          Při horečce, která nejde srazit ani zábaly ani léky
–          Když se dostaví křeče, pak voláme záchrannou službu, abychom se vyvarovali časového prodlení
–          Pokud pacient začne být zmatený nebo apatický
–          Jestliže teplota trvá více jak 1 den
–          Když se teplotní stavy opakují bez zjevného vysvětlení
–          Pokud pacient jeví další závažné příznaky jako bolesti břicha, hlavy, má vyrážku a další
–          Čím je dítě menší tím je důležitější navštívit včas lékaře a poradit se o dalším postupu
Horečka často vypadá hrozivě, ale v každém případě víme, že jde o nástroj, kterým si tělo startuje svoji obranyschopnost. Není tedy třeba se jí obávat, ale je třeba s ní umět zacházet. Výše uvedené řádky vám určitě alespoň trochu poradí, jak na to.