Nákupy

Jak putují pasírovaná rajčata na trh


Máte rádi rajskou omáčku? Odpůrci pojídání masa sice mohou namítat z etických důvodů, že jde o klasickou staročeskou kuchyni s hovězím masem na talíři, ale maso lze nahradit ve vhodné úpravě luštěninami a pochutnáte si na rajské stejně dobře. Možná i ještě lépe. K přípravě rajské omáčky je zapotřebí tymián, bobkový list a nové koření, cibule a možná pro dochucení i trochu hřebíčku či strouhaného perníku, ale naprostý a nepostradatelný základ jsou rajská jablíčka. Ta mohou být utržená z keříku jako čerstvá, anebo, například v zimním období, v podobě pasírovaných plodů.

rajčata na stole

Pasírovaná rajčata si můžete snadno zhotovit sami ponorným mixérem, ale to jsou jen malé objemy pro vlastní domácí spotřebu. Jestliže chcete rajčata zpracovat ve velkém množství a dodávat je na trh po tunách, bude nutné je nejen rozmixovat vhodným strojem, ale také uskladnit a přepravit v patřičných nádobách.

rajčata a česnek

Pro tyto účely slouží speciální plastové skládací nádoby zvané IBC plastové kontejnery. Jsou to boxy o objemu tisíc litrů a lze je pokládat na sebe až do výšky pěti kontejnerů o celkové hmotnosti přibližně pět tun. Tímto způsobem lze velmi efektivně přepravovat rajčata velkokapacitními nákladními automobily či lodní dopravou i na dlouhé vzdálenosti.

Přeprava ovocných a zeleninových polotovarů ovšem vyžaduje ještě něco navíc, o čem jsme se dosud nezmínili, a sice plastovou fólii, která vytváří jakýsi vnitřní vak k jednorázovému využití. Fólie je způsobilá po zdravotní stránce ke kontaktu s potravinami a lze tímto způsobem skladovat a přepravovat v podstatě cokoli. Vložka se po vypuštění obsahu již neplní další hmotou, ekologicky se zlikviduje jako tříděný odpad a pro novou várku zeleniny či ovoce se vždy použije fólie nová. Tím je zajištěna maximální hygiena v průběhu celé logistické operace, ať už se to týká jakéhokoli produktu.