Služby

Urban exploration

Navštěvujete rádi zříceniny starobylých hradů nebo klášterů? Staré budovy nás fascinují. Cítíme z nich příběh, který už dávno pominul a přesto.  A co moderní zříceniny? Že je to nesmysl? Tak věřte, že existují početné komunity i zapálení jedinci, kteří cíleně vyhledávají moderní zříceniny. Jsou lidé, které staré budovy děsí a přijdou jim vhodné k demolici. Na druhé straně jsou lidé, kteří jsou naprosto fascinovaní budovami, které už celá desetiletí neslouží svému účelu.
 městský urbex

Subkulturní fenomén

Tomuto modernímu subkulturnímu fenoménu se říká Urbex, což je akronym slov urban exploration. Jedná se o poznávání opuštěných budov. Velmi oblíbené jsou především staré industriální budovy jako například továrny, ale neméně oblíbené  jsou hotely nebo staré nemocnice neb sanatoria. Jedná se o obtížně dostupná místa a samotný urbex je jednak velmi nebezpečný a především ilegální. A pochopitelně především velmi nebezpečný. Každopádně milovníci fenoménu rozhodně nejsou žádní vagabundi. Nepsané pravidlo totiž zní: neodnášej nic než fotky, nenechávej nic než stopy. Milovníci urbexu pracují v utajení. Nemají zájem, aby zajímavé lokality vyhledávali, navštěvovali lidé, kteří si libují v destrukci a ničení hodnot.
 opuštěný urbex

Nebezpečná záležitost

Milovníci moderních zřícenin velmi často vyrážejí také do zahraničí. Skvělé lokality najdete například v Polsku, Německu nebo ve Franci. Urbexáři nebo spíše průzkumníci rádi sdílejí v uzavřených komunitách své fotky, videa, rádi píšou blogy.  Například na facebooku najdete hned několik komunit.
Průzkumníci ovšem nefungují jen v pomyslném podzemí. Pořádají různé výstavy nebo vydávají knihy. U nás vyšla například krásná kniha plná fotografií s názvem Urbex – krása zániku.
Pokud Vám tento subkulturní fenomén přijde zajímavý a rádi byste se vydali sami na průzkum, měli byste si uvědomit, že se jedná opravdu o velmi nebezpečnou záležitost. Určitě byste neměli začínat sami. Nejlepší by bylo vyhledat komunitu již zkušených průzkumníků. Samozřejmě je důležité mít kvalitní vybavení, oblečení a také obuv.