Finance

Rozpočet státu, aneb schvalme daňový balíček

Každý stát hospodaří s financemi jak umí. Někdy jsou to zelená čísla, ale Česká republika se pohybuje v číslech červených. Pro rok 2020 se počítá se schodkem čtyřiceti miliard korun. Vláda prozatím ještě státní rozpočet neschválila, neboť ji čeká boj mezi partajemi o podobu daňového balíčku, který má přinést finance do rozpočtu a  zafinancovat „sliby“ vlády, které dala lidem.
popelník s cigaretami
            Paní ministryně Schillerová stojí před nelehkým úkolem. Sehnat do státní pokladny peníze, které podpoří zvyšující se náklady na důchody, rodičovský příspěvek atd. Pomoci by ji tak mohlo navýšení daní u jednotlivých produktů, služeb.
            Vláda počítá s nárůstem daní u alkoholu, tabáku, cigaret i elektronických. Cena krabičky se průměrně zvýší o třináct korun a cena čtyřiceti procentního lihu za půllitr zhruba o deset korun. Vláda argumentuje tím, že hodlá aktivně takto bojovat se závislostmi a domnívá se, že „ výše zmíněné produkty budou dražší a tím klesne spotřeba návykových látek.
            Další položkou čekající na hlasování je zdanění hazardu. V současné době jsou výhry daněny dvaceti třemi procenty. Do budoucna se počítá s třiceti. Zde je nutné podotknout, že se máme ještě dobře. Například v USA může po odečtech daní přijít výherce až o polovinu částky. Průměrně se jedná o srážku kolem třiceti osmi procent.
            V neposlední řadě jsou tofinanční rezervy zdravotních pojišťoven, kdy by měly být zdaněny tzv. „přebytky“.
alkoholické koktejly
            Zda tolik potřebný zákon projde je ve hvězdách. Opozice pro něj ruku nezvedne a vláda bude spoléhat na loajalitu vládních stran. Občané, zvlášť rodiče netrpělivě sledují zprávy a doufají, že vláda dodrží své sliby a vše stihne v termínu. Mnozí se rozložili čerpání rodičovského příspěvku, tak aby ho aktivně pobírali i v lednu 2020 a dosáhli tak na slibované navýšené o osmdesát tisíc. Ačkoli se politické strany na navýšení příspěvku shodli, je prozatím nejasné, jak celá situace dopadne.