PC

Bolesti zad, aneb cvičíme v kanclu

Celý den sezení za počítačem může být pro manuálně pracujících zaměstnance vysněnou prací. I když se může zdát, že si sezením v kanceláři nelze ublížit je top velký omyl.

Pokud budeme sedět nesprávně, neprotahovat se a nedělat si pravidelné procházky, zaděláváme si na pořádný malér a časem se ozvou bolesti, zad, krku a ramen.
Bolest zad

Základem je správné sezení na kancelářské židli, měla by být pohodlná správně nastavená výška sedadla, vzdálenost monitoru a jeho výška. U sezení bychom neměli být pokroucení, shrbení, ale sedět vzpřímeně.

Ovšem správně nastavený posed nestačí, je vhodné se po půl hodince zvednou a projít se, pokud máte k dispozici schody, určitě je využijte, snažte se zapojit co nejvíce svalových partiií.
Zoufalý úředník

Další věcí, která nám zpříjemní život za obrazovkou a pomůže předcházet zdravotním kompilací je cvičení z pohodlí židle, nemusíte se stydět, žádné akrobatické kousky se musíte provádět.

Ukážeme si dva cviky, které lze jednoduše provést, a uvidíte, že se po pár dnech budete cítit lépe.

1. Protažení krku

Tento cvik nám uvolní svaly kolem krční páteře a ramene.
Posadíme se rovně na židli, ramena by měla být kolmo se zemí, kolena a chodila také.
Pomalu a do krajních poloh přesouváme vzpřímenu hlavu dopředu a dozadu, důležité je aby se vám hlava nesklápěla, ale jezdila jako by byla brada podepřená na desce. Pohybujete pouze krkem.
Tento cvik proveďte 10x na každou stranu a opakujte po 2 hodinách.

2. Protažení zad a krku

U tohoto cviku si krom krku protáhne i záda.

Sedíme pevně opření o opěradlo, posed máme stejný jako u předchozího cviku a zvedneme ruce nad hlavu. Pevně pomocí nohou zatlačíme do opěradla horní částí zad (v oblasti lopatek) a snažíme se dát natažené ruce co nejvíce dozadu, přitom šponujeme hrudník dopředu a hlavu tlačíme také dopředu, vydržíme to 15 vteřin a zopakujeme 2x. Cvik také opakujeme co 2 hodiny.