Finance

Poskytnutí úvěru

Ono to totiž není jen tak. Jakmile si podáte žádost, roztočí se kolem vás kola, která vás také mohou pěkně semlít. Ale nemyslete si, ta kola mohou semlít i věřitele.

U nás, v naší malé zemi, máme plno hodně podivných zákonů a nařízení, a jestli si někdo myslí, že banky a jiné společnosti si mohou půjčovat peníze kdekomu a jen tak, tak je na omylu. Ono to totiž má své zákony.

Bankovky

Od prvního prosince roku dva tisíce šestnáct u nás začala platit novela zákona o spotřebitelském úvěru. A zde se jednoznačně hovoří o tom, že věřitel je povinen si ověřit bonitu klienta. Nehovoří jak, hovoří o nutnosti ověření. A zde je jádro pudla.

Vy se totiž můžete dostat do registru dlužníků, aniž to tušíte. Na nějaké doporučené dopisy zapomeňte, dnes existuje doručovací fikce a tím je to pro věřitele jasné. Ani se nenamáhají vám něco poslat, ale dopis u nich leží. I s potvrzení o nedoručitelnosti. Takže banka či jiná instituce vás hezky vypoklonkuje a vy jen smutně koukáte na prázdnou peněženku, protože přece vaše údaje musel úředník někam zapsat, za což si pochopitelně musí naúčtovat tisícovku za dvacet minut. Také výpis něco stojí a za to musíte také zaplatit. A ještě za to, že jste vstoupili do budovy, otřeli si boty o rohožku atd atd. No, dobrá, to je trošku přehnané. Asi.

Kufr s penězi

Ale pozor, je zde ještě nebankovní americká hypotéka, která také dodržuje zákon, ale zcela jinak. Jak? Inu, o tom se můžete přesvědčit sami. Protože a nyní dvojnásobný pozor, zde se nic dopředu neplatí a nějaké nesmyslné poplatky za chycení za kliku zde vůbec neznají. Celá akce zapůjčení vyšší částky probíhá svižně a bleskově, a obdržení peněz je tak rychlé, že je lze mít na účtu klidně i do druhého dne od sepsání smlouvy. Nevěříte? Nu, tak to vyzkoušejte, americká nebankovní hypotéka je tu od toho. A pak už si jen užívejte zapůjčenou částku dle libosti, jak chcete.