Dům a byt

Můžeme pěstovat zeleninu i v bytě?

Současný prudký růst cen potravin a s tím spojený propad životní úrovně mnoha lidí přináší opět otázku potravinové soběstačnosti. Lidé stále více přemýšlí nad tím, že si budou pěstovat vlastní zeleninu, aby ušetřili peníze.

 

To samozřejmě není takový problém pro ty, kteří mají vlastní pozemek, ať už u rodinného domku či u chaty nebo chalupy, zvláště pokud je na něm kvalitní půda. Avšak bytová krize způsobila, že tuto možnost má stále méně lidí. Proto se mnozí snaží najít řešení, jak si pěstovat vlastní potraviny i v bytě.

 

proutěný košík se zeleninou

 

V první řadě je potřeba říci, že z technického hlediska je to samozřejmě možné. Pokud si pořídíme dostatečně hluboké truhlíky, můžeme pěstovat dokonce i kořenovou zeleninu. Z praktického hlediska je zde ovšem hned několik překážek, se kterými je potřeba se vypořádat.

 

Tou hlavní je samozřejmě nedostatek místa. Pokud chceme vypěstovat dostatečné množství, aby nám vystačila, bude v mnoha případech nutné zastavit truhlíky v podstatě celý byt. A k tomu je ochotný jen málokdo, nehledě na světelné podmínky, které je také potřeba dodržet, pokud chceme, aby nám naše rostliny dobře prospívaly.

 

vypěstovaná domácí zelenina

 

Pak je tu také nutnost zalévání. Zatímco při pěstování venku se o něj z velké části postará déšť, v bytě vše zůstane na nás. A všichni víme, že voda rozhodně není zadarmo. Účet za vodné a stočné se tak může značně navýšit.

 

V neposlední řadě je nutné si uvědomit, že sklizeň budete mít u většiny druhů jednou, maximálně dvakrát do roka. A pokud chcete být samostatní, pak vám to, co vypěstujete, musí stačit do další sklizně. K tomu navíc musíme připočíst fakt, že výnosy plodin pěstovaných v bytě bývají obvykle menší než těch venku.

 

Je tedy jasné, že ačkoliv technicky by takováto soběstačnost byla možná, je značně nepraktická a pro většinu z nás téměř neproveditelná. Proto je lepší, pokud zůstaneme u klasického nákupu potravin – pokud vše spočítáme, zjistíme, že na tom v konečném důsledku ušetříme.