Dům a byt

Jak se zbavit plísně uvnitř domu

Začíná to malými, téměř nenápadnými černými skvrnami, které se objevují v rozích místností, na stropě, nebo na rámech oken. Zpočátku to připomíná stín, nebo menší nečistoty, ale téměř vždy se jedná o plíseň. Pokud jste si něčeho podobného všimli i u sebe doma, zpozorněte.

Jak plíseň vzniká

Plíseň obvykle vzniká z důvodu velké vlhkosti v uzavřeném prostoru. Důvodů může být více. Špatně těsnící potrubí, nedokonalá izolace domu, nebo zbytečné zvlhčování vzduchu. Nejvíce se plíseň vyskytuje ve starších budovách, jejichž okna špatně těsní, izolace povoluje, a potrubí reziví. Důvodem však může být i přílišné věšení mokrého prádla v malém a uzavřeném prostoru, pára vznikající při vaření, nebo pěstování většího množství rostlin.

stará místnost

Může být plíseň škodlivá?

Rozhodně. Plíseň způsobuje nepříjemné zdravotní komplikace u lidí, ale i u zvířat. Nejvíce ohrožení jsou pak starší, či příliš mladí jedinci, nebo osoby se špatnou imunitou, nebo respiračními obtížemi. Mezi zdravotní potíže způsobené plísní patří zejména alergická rýma, kašel, astma, kopřivka, ale i únava, nebo žaludeční problémy. 

žena smrká

Jak plísni přecházet

Předcházet vzniku plísně lze za pomoci pravidelného větrání, včetně odvětrávání při vaření pomocí funkční digestoře, věšení prádla venku, nebo sušení v sušičce na prádlo, větrání v koupelně po sprchování. Ideální je však mít dům dostatečně izolovaný, tedy v případě, že máte stará, špatně těsnící okna, je nejlepší je nechat co nejdříve vyměnit. Rovněž se vyplatí investovat do zateplení, a výměny trubek.

Co dělat v případě, že se plíseň tvoří?

Pokud se u sebe doma potýkáte s plísní, rozhodně tento problém neberte na lehkou váhu, a jednejte co nejdříve. Začněte častěji větrat, pořiďte si funkční odvlhčovač vzduchu, a každé známky plísně se ihned zbavte. Pro tento úkon pořídíte v obchodě přípravek proti plísni, ale pozor! Savo proti plísni je sice velmi efektivní, ale pokud jej používáte v místnosti s oblečením, nejprve oděvy odneste, jinak savo rozprášené ve vzduchu může oblečení poničit, a zanechat na něm bílé, neodstranitelné skvrny. Po použití přípravku proti plísni je nejlepší místnost důkladně vyvětrat, a chvíli ji nenavštěvovat.