Služby

Jak psát seminární práce na vysoké škole

Ano, seminární práce jsou součástí hned několika předmětů na vysoké škole. Většinou může být jejich zpracování podmínkou pro připuštění ke zkoušce či zápočtu, nebo za jejich zpracování můžete dostat určitý počet bodů, který se vám přičte k hodnocení zkoušky. Ať už se jedná o jednu či druhou variantu, je vhodné se na to opravdu nevykašlat a snažit se. Čím více bodů se vám například podaří získat, tím lépe pro vás u zkoušky, pokud nebudete mít zrovna svůj den a zkouška se vám jednoduše nepovede. Seminární práce vás může zachránit. Jak postupovat při psaní seminární práce?

škola

·         Po zadání seminární práce si nad tématem sedněte a zamyslete se.Víte přesně, co se po vás chce? Rozumíte přesně stanovenému tématu? Pokud ne, zajděte za vyučujícím a přeptejte se. Jistě vám vše ještě jednou vysvětlí. Dále si můžete již v této fázi zajít do knihovny, půjčit si knihy s potřebnou tematikou a nastudovat si jednotlivé pojmy, které k pochopení tématu potřebujete znát.

·         Popřemýšlejte nad strukturou práce.Některé práce jsou zaměřené na analyzování konkrétních firem – v tomto případě popřemýšlejte nad firmou, na kterou byste mohli práci napasovat. Máte nějakou takovou v okolí? Jistě se nějaká najde. Jiné práce jsou spíše o hledání informací na internetu. V některých pracích již můžete provádět svůj vlastní marketingový výzkum. Ať už to bude tak nebo tak, zamyslete se, o čem vlastně chcete psát.

·         Vytvořte si osnovu.Jakmile budete mít představu, o čem budete psát, vytvořte si určitou osnovu práce, které se budete řídit, a která vám práci nesmírně usnadní. Osnova je totiž základem práce.

·         Dbejte na věrohodné zdroje.Nevhodným zdrojem je například portál wikipedia, kterou většina vyučujících odmítá jako věrohodný zdroj. Čerpejte spíše z literatury, na internetu pátrejte více po věrohodnějších zdrojích. Nezapomeňte citovat.

·         Dbejte na úpravu práce.Seminární práce je vaší vizitkou. Vy se jejím odevzdáním prezentujete. Dejte si proto pozor na správnost gramatiky, na formální úpravy práce, na celkový vzhled… Nedopusťte přece, aby vaše práce vypadala jako referát studenta na základní škole.

knihovna

·         Nevykašlete se na to.Mnoho studentů považuje seminární práce za zbytečné. Dejte ale na jednu radu! Seminární práce vás připraví na psaní bakalářky či diplomky. Pokud se naučíte zpracovávat seminárky na zadaná témata, nebudete mít se závěrečnou práci až takový problém.