Auto

Můžu už za volant?

Cítíme se dobře, ale stoprocentně jistí si přece jen nejsme. Co kdyby nás ráno po večerním posezení s alkoholem zastavili a kontrolovali dopravní policisté. Jak by dopadla zkouška na alkohol? Nadýcháme? Přijdeme o body, peníze nebo dokonce řidičák? Ještě větší průšvih by nastal, pokud bychom se stali účastníky dopravní nehody! Stálo těch pár skleniček za takový stres?
 alkoholtestr, klíčky od auta a pivo
Do takové nepříjemné situace se již dostalo mnoho řidičů. A nemusí samozřejmě hned jít o nějaké zkušené pijáky alkoholiky. Často jsou to jen příležitostní, sváteční konzumenti. Jen to načasování konzumace nějak neodhadli.
 
Pokud víme, že za pár hodin budeme řídit, určitě nemá cenu riskovat a alkohol popíjet. Jistě se najde jiná příležitost. Na otázku, jak dlouho čekat, než po vypití alkoholu usedneme za volant není jednoduchá odpověď. Rychlost, jakou náš organismus alkohol odbourává, totiž záleží na mnoha faktorech.dvě sklenky červeného vína
Alkohol se z trávicího systému přesouvá do krve, tělo ho začne jako látku cizorodou odstraňovat. Močí, potem a dechem. Jakou rychlostí se to děje, to je věc značně individuální. Záleží samozřejmě na množství alkoholu, ale i na tom, jak danou dávku rychle vypijeme. Dále hraje roli naše hmotnost a výška. A také zda jsme muž nebo žena. V tomto směru jsou na tom hůř ženy. Jejich tělo se alkoholu zbavuje mnohem déle. Ovšem je fakt, že ženy jsou většinou menší než muži a váží méně. Například takový muž, který váží 85 kg, odbourá jedno desetistupňové pivo asi za 2 hodiny a 15 minut. Ženě o hmotnosti 60 kg to trvá přibližně 4 hodiny. Pivo dvanáctistupňové pak muž za necelé 3 hodiny a žena až za 4 a půl hodiny., k Je to možná nespravedlivé, ale je to prostě tak!
 
Nejlepším řešením je samozřejmě zábavu spojenou s pitím alkoholu plánovat. Když na ni máme prostě dost času. Pak se do podobných stresových a nebezpečných situací nedostáváme. Ovšem pro jistotu je dobré, když řidič má doma po ruce alkoholtester. Ten mu potom ukáže, zda jeho aktuální stav jízdu vylučuje!