Služby

Vyznáte se v autožárovkách?

Není žárovka jako žárovka, a to platí nejen u osvětlení v bytě, ale také u osvětlení na silnici. Výběr té správné autožárovky je pro bezpečný pohyb vozidla na silnici naprosto zásadní a může rozhodovat o jeho bytí či nebytí. A to je ten zásadní důvod, proč by měl každý řidič věnovat pozornost jejímu výběru.
Jenže k tomu, abyste si mohli vybírat, musíte nejprve vědět, na jaký typ autožárovky se zaměřit. Těch není v automobilu rozhodně málo. Liší se žárovky u předních a zadních světel a také ty, které jsou na palubní desce.
Když mluvíme o dostatečném osvětlení vozovky a dobré viditelnosti na silnici, pak hrají hlavní roli autožárovky předních světlometů – tedy buď žárovky h7 anebo žárovky osram h4 lightpark.cz.noční provoz na dálnici.jpg
Liší se především tím, zda jsou jednovláknové a umožňují oddělené ovládání dálkových a tlumených světel – to je moderní typ h7, anebo jsou dvouvláknové a oddělené ovládání neumožňují – pak mluvíme o typu h4.
To, jaký typ máte ve svém automobilu vy, zjistíte například na patici konkrétní autožárovky v autě.
Jakmile vyřešíte otázku typu zdroje světla, můžete si vybírat podle několika důležitých parametrů – podle toho, jaký má žárovka výkon, jakou má životnost, a jaký má dosvit a zda neoslňuje vozidla v druhém jízdním pruhu.
Mezi výkonem – tedy svítivostí zdroje a jeho životností funguje nepřímá úměra. Čím vyšší výkon, tím kratší životnost. Jestliže tedy chcete v noci vidět stejně jako ve dne, počítejte s tím, že autožárovky budete měnit poměrně často, což se prodraží, ovšem budete mít jistotu, že na vozovce nic nepřehlédnete.přední světlomety.jpg
Naopak existují i zdroje, jejichž předností je dlouhá životnost při nízkém výkonu, a zvolit si samozřejmě můžete i rozumný kompromis zmíněných dvou parametrů.
A poté, co si vyberete, si nezapomeňte ověřit i to, že dokážete žárovku svépomocí vyměnit – nikdy totiž nevíte, kdy praskne.