Nákupy

Šváb v důchodovém věku

Šváb není totiž jen představitel jednoho druhu obtížného hmyzu. Je to i součástka v elektrotechnice. Pokud bychom chtěli být přesnější a vyjadřovat se odborně, museli bychom našeho švába nazvat integrovaným obvodem.

Pokud bychom chtěli být ještě o maličko odbornější, pak bychom museli říci, že to je elektronická součástka, která vznikla spojením mnoha jednoduchých elektronických součástek. Společně tak vytvořily elektrický obvod.

Kde tedy máte toho elektronického švába? Všude, kde je něco strčeného do zásuvky nebo fungující na baterie.
Najdete ho
–         v televizi
–         v počítači
–         v automobilu
–         ve většině domácích spotřebičů.

Integrovaný obvod, kam se podíváš

Šváb už je tu s námi šedesát let a přišel z Ameriky. V americké firmě Texas Instruments pracoval Jack St. Clair Kilby. Tomu se podařilo integrovaný obvod vynalézt. Nebyl to jeho jediný vynález.
Na svém kontě měl i
·        první tranzistorový rozhlasový přijímač
·        první obvody TTL
·        první ruční kapesní kalkulačku
·        jednočipový mikropočítač.

Za své zásluhy na poli fyziky byl oceněn roku 2000 Nobelovou cenou.Od doby, kdy Kilby na nápad integrovaného obvodu přišel, uplynula řada let. Dnes se jeho nápad využívá v mnoha různých odvětvích. Pro využití v praxi je důležité jejich rozlišení. Jedním z nejdůležitějších parametrů je jejich tepelná specifikace.

1.      Commercial – komerční využití. Teplotní rozsah tohoto obvodu je nula až sedmdesát stupňů celsia.
2.      Industry– průmyslové využití. Snesou teplotu od mínus čtyřiceti do plus osmdesáti pěti stupňů.
3.      Automotive– jak název napovídá, používají se v automobilovém průmyslu. Teplotní rozsah je mínus čtyřicet až plus sto dvacet pět stupňů celsia.
4.      Extended (military)– využití ve vojenství. Tyto obvody mají největší teplotní rozsah. Od mínus padesáti pěti do plus sto dvaceti pěti stupňů celsia.