Dům a byt

Tónování dřeva domácími mořidly

Nedávno jsem se přestěhovala a snažím se si byt zútulnit. Mám ráda originalitu a přírodní motivy. Také potřebuju hodně věcí na míru, tak jsem se pustila do výroby vlastními silami, aktuálně tvořím věšák na bundy z neopracovaných latí.
Mám ráda přírodní dřevo, ale zároveň jsem mu chtěla dodat trochu šmrnc a několik různých odstínů. Vzhledem k tomu, že jsem potřebovala natřít lať o rozměru 250×3 cm a jen z jedné strany, nechtěla jsem kupovat plechovku barvy nebo mořidla, protože by mi toho 90 % zbylo. Začala jsem pátrat na internetu po mini baleních, ale dostala jsem se na návody, jak si vyrobit domácí přírodní mořidla, tak jsem se rozhodla je vyzkoušet a výsledek předčil mé očekávání. 
Surové dřevo se dá použít takřka na vše.
Pokud chceme základní hnědé odstíny, sáhneme po kávě a černém čaji. Stačí uvařit dvojité espresso, chopit se štětce a můžeme natírat. Co se týče čaje, na půl litru vody dáme 5 sáčků. Samozřejmě platí, čím tmavší odstín chceme, tím více vrstev naneseme. Je dobré nechat jednotlivé vrstvy úplně uschnout. Pokud chceme žluté odstíny, poslouží skvěle kurkuma, která je hodně výrazná, pro jemnější žluté odstíny můžeme sáhnout po zeleném čaji. Pokud máte raději červené či hnědočervené odstíny, sáhněte po červeném vínu nebo šťávě z kompotu z červené řepy.
Káva skvěle chutná, i barví.
Samozřejmě můžeme jednotlivé ingredience mezi sebou namíchat, dokud nedosáhneme požadovaného odstínu. Na závěr je dobré natřít dřevo 1–2 vrstvami laku, aby nám barvu zafixoval a dřevo ochránil. Nejprve však nechte první nátěry plně zaschnout, jsou vodové, takže pokud nanesete hodně vrstev, nechte dřevo schnout v teple alespoň den. Další výhodou vrchního laku je možnost si vybrat finální podobu hotového výrobku, prodávají se laky matné, lesklé i polo matné.
Nejčastěji na tohle své kutění používám neopracované střešní latě, plotovky a police, které naše domácí mořidla krásně nasají. Také je tento materiál snadno dostupný v každém hobby marketu a cena není přemrštěná.