Finance

Jaké to je a kolik stojí žít ve 123. patře?

Města nejsou nafukovací a nové byty zabírají velký prostor. Nabízí se stavět co nejvyšší budovy, které nezaberou tak velkou rozlohu. Ve Spojených státech se tohoto nápadu chopili opravdu pořádně. Jakmile bude dokončena, bude se jednat o nejvyšší obytnou stavbu světa. O co se jedná? Slovo je o Central Park Tower, která se již nyní tyčí nad New Yorkem a vedle které se Empire State Building jeví jako trpaslík, auta se z nejvyššího patra zdají jako maličké angličáky a lidé jsou jen malinké hemžící se tečky.
pohled vzhůru na mrakodrap
Budova ovšem vzbuzuje rozporuplné emoce. Někteří lidé vítají projekt s otevřenou náručí jako spásu před nedostatek volných bytů. Na druhé straně stojí lidé, kteří tvrdí, že budova slouží jen bohaté elitě. Navíc se bojí, že budova bude zvětšovat rozdíly mezi bohatšími a chudšími vrstvami. Central Park Tower shromažďuje velké množství peněz na jednom místě v podobě nemovitostí i službách a majetku zámožných obyvatel nových bytů. To může být potenciálně pro společnost i ekonomiku nebezpečné. Pokud by takových budov vyrostlo v metropoli více, mohlo by dojít k vytvoření izolované čtvrti jen pro bohaté.
soumrak nad městem
Mrakodrap sám o sobě je v podstatě čtvrť, protože uvnitř najdete bazén (vnitřní i venkovní), posilovnu, lázně, restauraci, zlatnictví a další. Říkáte si, že cestování po tak velkém domě zabere spoustu času? Firma Otis, výrobce výtahů, vyvinul speciálně pro tuto budovu speciální vysokorychlostní výtah, který zvládne jet rychlostí 600 metrů za minutu.
Po konstrukční stránce využívá mrakodrap nejmodernější metody. Na střeše se nachází propracovaný systém závaží zabraňující kývání ve větru. Celý povrch budovy je protkaný aerodynamickými otvory, které mají za úkol tlumit nárazy větru.
Život ve výšce není jen o výhledu, ale také o sociálním postavení a pocitu nadvlády. Newyorský mrakodrap nabízí milionářům a miliardářům možnost dosažení zadostiučinění, finální vrchol nejen v kariéře, ale i v životě. Společnost Extell Development, developer projektu, očekává, že budovu obsadí ze dvou třetin anglicky mluvící klienti a 15 – 20 % připadne na klienty z Asie.
Central Park Tower v číslech:
·         Měří 457 metrů a má 131 podlaží
·         Jedná se o nejvyšší obytnou stavbu světa
·         Mrakodrap má byty v hodnotě 4 miliardy dolarů
·         Ceny za byt se dvěma ložnicemi se pohybují od 7 milionů dolarů
·         Výstavba stála více než 2 miliardy dolarů
výhled z mrakodrapu
Nakonec však osud Central Park Tower spočívá na názorech a emocích, které v lidech vzbuzuje. Bohatství a sociální status je v dnešní době totiž ožehavé téma. Byty za miliony dolarů jsou v kontrastu s chudobou a špatnými životními podmínky mnoha obyvatel New Yorku trnem v oku politikům i různým hnutím.