Nákupy

Buďme vděčni instalatérům

Když se nám někdo chlubí tím, co všechno doma má, nejednou vyvolá závist nebo i přímo úžas. Ale kdyby se chtěl někdo pochlubit tím, že má doma tekoucí vodu nebo dejme tomu záchod, vysmějeme se mu. A to navzdory tomu, že jsou ona posledně zmíněná zařízení vlastně rovněž něco úžasného a obvykle i daleko důležitějšího pro naši existenci, než kdejaká vymoženost, která v nás vyvolává netajený obdiv.

Proč je tomu tak? Jenom proto, že zatímco je pro nás leccos neobvyklé a tudíž záviděníhodné, na tekoucí vodu a odpadní potrubí včetně toho, co se k tomuto pojí, už jsme si dávno zvykli a považujeme to za naprosto běžné.

vodovodní potrubí

Ovšem stačí jakákoliv porucha nebo nehoda či vysloveně havárie, a rázem se ukáže ve vší nahotě, co je tu skutečně důležité. Stačí, aby se nám ucpal odpad, poškodila se kanalizace nebo došlo k poruše přívodu vody, a hned zjistíme, jak moc nám to schází a jak moc je nám tudíž zapotřebí instalatér, který to vesměs jako jediný dokáže dát zase do pořádku.

Instalatéři se nám starají o spoustu náramně důležitých věcí. Postaví nám vodovod, napojí na něj všechno, co potřebujeme a čeho bychom si tu mohli uvést sáhodlouhý seznam, vybudují i soustavu odpadních potrubí. A pak se pochopitelně starají i o to, aby nám to sloužilo k naší naprosté spokojenosti, udržují to a opravují. A tím jsou pro nás důležití. Ba dá se říci, že nejen důležití, ale i přímo nezbytní. Protože si jistě všichni dokážeme hravě představit, co by bylo, kdyby toho všeho nebylo. To by poklesla úroveň našeho života snad až na úroveň života našich pravěkých předků.

venkovní kohoutek

Bez instalatérů to už zkrátka dlouho nejde a zřejmě ani nikdy v budoucnu nepůjde. Aspoň dokud budou lidé lidmi. A proto si jejich práce važme. I když jde o pouhé tuctové řemeslníky, jsou nám instalatéři nejednou mnohem důležitější než kdejaká jiná a třeba i daleko prestižnější profese.